A 11/2013. (III. 21.) NGM rendelet 6/A §-a 2018. szeptember 19-től hatályos, amely a gázkészülékcserére vonatkozó tevékenységeket egyértelműsíti.
Egyszerűsített készülékcsere
Meglévő gázfogyasztó készülék cseréje egyszerűsített eljárással feltételeit a 11/2013. (III. 21.) NGM rendelet 6/A §-a az alábbiak szerint szabályozza. (Egyszerűsített készülékcsere az alábbi feltételek egyidejű fennállása esetén végezhető).
1. Gázkészülékekre vonatkozó előírások:
Az új készülék legfeljebb 36 kW hőterhelésű, és az új készülék hőterhelése nem nagyobb a meglévő készülék hőterhelésénél.
A készülékcsere nem járhat a fogyasztói gázvezeték cseréjével, átalakításával.
Az új készülék besorolásának meg kell egyeznie a meglévő készülék besorolásával.
A készülék elhelyezésének a létesítéskor érvényes műszaki biztonsági feltételeknek változatlanul meg kell felelnie.
2. Égéstermék-elvezetőre vonatkozó előírások:
Kéménybe kötött készülék esetében az új gázfogyasztó készülék csak olyan egyedi, önálló égéstermék-elvezető berendezésbe csatlakozhat, ami megfelel az új gázfogyasztó készülék gyártója által előírt követelményeknek; a kéményseprőipari közszolgáltató megfelelő minősítésű nyilatkozata rendelkezésre áll arról az égéstermék-elvezető rendszerről, amelyhez az új készülék csatlakozik.
Vagy ha az új készüléket a készülék részeként tanúsított égéstermék-elvezető és égési levegő hozzávezető rendszer elemeivel, a készülék gyártójának utasítása alapján szerelik, és a helyiséglevegőtől független üzemmódban helyezik üzembe.
EK típusvizsgálati tanúsítványa szerint alkalmas, nem a gázkészülék részeként tanúsított égéstermék-elvezető és égési levegő hozzávezető rendszer elemeivel történő szerelésre.
Az alkalmazott égéstermék-elvezető és égési levegő hozzávezető rendszer gyártójának utasítása alapján szerelik, valamint a helyiséglevegőtől független üzemmódban helyezik üzembe.
Kik végezhet egyszerűsített készülékcserét?
Az egyszerűsített gázkészülék cserét kizárólag az illetékes földgázelosztó vagy telephelyi szolgáltató, PB-gáz-fogyasztó készülékek esetében a vezetékes PB-gáz-szolgáltató minőségirányítási rendszerében előírtak alapján feljogosított gázszerelő végezheti. A feljogosított gázszerelőnek a jogszabályok értelmében rendelkeznie kell a csatlakozóvezeték és felhasználói berendezés műszaki biztonsági felülvizsgálatának jogosultsága mellett vagy csatlakozó- és fogyasztói vezetékek létesítésére, felhagyására, üzembe helyezésére, karbantartására, üzemzavar elhárításra, gázfogyasztó készülékek és gázfelhasználó technológiák, valamint az azok rendeltetésszerű és biztonságos használatához szükséges tartozékok létesítésre, felhagyására való tevékenység jogosultságával. Vagy a felülvizsgálói jogosultság mellett gázfogyasztó készülékek és gázfelhasználó technológiák, valamint az azok rendeltetésszerű és biztonságos használatához szükséges tartozékok létesítésére, felhagyására üzembe helyezésére, karbantartására, és üzemzavar elhárításra szolgáló jogosultsággal. Végzettség tekintetében rendelkeznie kell gázipari műszaki- biztonsági felülvizsgáló szakképesítéssel, emellett vagy gáz- és hőtermelő- berendezés szerelői papírja, vagy központifűtés- és gázhálózat- rendszerszerelő papírja van. Mindkét esetben 3 év gyakorlati időt ír elő a jogszabály.
Az egyszerűsített gázkészülék cserét a Műszaki Biztonsági Szabályzatban előírtak szerint kell elvégezni és a Műszaki Biztonsági Szabályzat szerinti szerelési nyilatkozat és bejelentő bizonylat megküldésével kell a földgázelosztónak, a vezetékes PB-gáz szolgáltatónak, a telephelyi szolgáltatónak bejelenteni.
Tehát ami nagyon fontos, és a szerelőket leginkább foglalkoztatja, hogy az egyszerűsített gázkészülék csere folyamatába továbbra sem kell tervezőt bevonni, egyszóval minden marad a régiben.
Készülékcsere
Erre vonatkozóan már több újdonság is szerepel a jogszabályban. A készülékcsere tervköteles, viszont a MEO-t is a tervező végzi, nem pedig a szolgáltató embere. Ettől a folyamat némiképp egyszerűsödik, hiszen mint tudjuk, a gázszolgáltatók leterheltsége, és emberhiánya miatt a szükséges papírokra hónapokat kellett várni. A meglévő gázfogyasztó készüléknek vagy készülékeknek a cseréje nem foglalja magában a csatlakozóvezeték átalakítását, vagy a felhasználási hely névleges méréshatárú gázmérőjének cseréjét, viszont a készülék áthelyezhető, az óra utáni és a készülék közötti gázvezeték szakasz átalakítható. A tervköteles készülékcserét - mivel mérnököt is be kell vonni a folyamatba, aki az ellenőrzést végzi -, olyan gáz- és hőtermelő- berendezés szerelő, illetve központifűtés- és gázhálózat- rendszerszerelő is végezheti, akinek nincs gázipari műszaki- biztonsági felülvizsgálói jogosultsága.
A rendelet módosítása, kiegészítése tiltásokat fogalmaz meg, ami azt jelenti, hogy
amennyiben a meglévő gázfogyasztó készüléknek vagy készülékeknek a cseréje a felhasználói berendezéshez tartozó fogyasztói vezeték (Get. 3. § 21. pont) átalakítását, illetve cseréjét is szükségessé teszi, akkor a tervező által elkészített kiviteli terv alapján az is elvégezhető, illetve
ha a készülékcserével érintett gázfogyasztó készülék vagy készülékek a felhasználói berendezés részét képező gázfelhasználó technológia tartozéka(i), annak, illetve azoknak a cseréje tervköteles tevékenységnek minősül, mert a 70 kW együttes hőterhelést meghaladó gázfelhasználó technológia átalakítás utáni ismételt használatbavétele a rendelet értelmében a hatósághoz [3. § (2) bek.], alatta a földgázelosztóhoz tartozik [4. § (1) bek.].